До 1928 року у СРСР використовувалося безліч назв для лікувальної фізкультури, зокрема «кінезітерапія» і «мототерапія». Але для того, щоб спростити термінологію, було введено загальне поняття – «лікувальна фізична культура», яке в ході у нас досі. Воно означає терапевтичну методику, основу якої лежать фізичні вправи, зокрема з використанням кардіо і силових тренажерів, створені задля лікування захворювань, їх профілактику, і навіть реабілітацію хворих. Ще у 50-х роках минулого століття з'явилися перші реабілітаційні апарати, такі як горизонтальні велотренажери, які допомагають отримувати фізичні навантаження ослабленим пацієнтам. Але ми хочемо поговорити не про історію цієї методики, а про її сучасне застосування в реабілітації.

Ми використовуватимемо термін «кінезітерапія», який є загальноприйнятим у всьому світі. Це правильно, оскільки сама методика, яку ми знаємо з радянських часів як лікувальну фізкультуру (ЛФК), давно вже не розвивається, а багато її постулатів спростовуються сучасними дослідженнями. Застосування міжнародної термінології дозволить уникнути хибних асоціацій із застарілими способами лікування та долучитися до загальноприйнятої в розвинених країнах концепції.

У чому полягає суть кінезітерапії
Людина, яка перенесла тяжку хворобу, травму чи операцію, знаходиться не в найкращій фізичній формі. Його м'язи ослаблені, суглоби та хребетний стовп мають знижену рухливість. Це негативно позначається на загальному стані організму і значно ускладнює відновлення та повернення до нормального способу життя. У таких випадках найбільш ефективну дію мають фізичні вправи, які діють не тільки на м'язи, зв'язки та суглоби.

На правильно підібрані навантаження реагують всі системи організму: імунна, гормональна, травна, нервова і, звичайно, серцево-судинна. Комплексна дія значно прискорює відновлювальні процеси і допомагає швидше позбутися від наслідків недуги або травми. При цьому слід пам'ятати, що для людини, яка одужує, корисна не будь-яка фізична навантаження. В основі кінезітерапії лежать серйозні наукові дослідження та клінічні спостереження за тисячами пацієнтів із різними діагнозами.

Кінезітерапія як спосіб лікування органів опорно-рухового апарату
У разі коли йдеться про вплив на хребет і суглоби, сучасна кінезітерапія використовує строго дозовані, адаптовані до стану хворого і навантаження силового типу, що поступово наростає. Рухи, що повторюються і поступово ускладнюються, закріплюються на нейрорефлекторному рівні і поступово відновлюють повноцінний обмін речовин у м'язах і кістковій тканині пацієнта. Фахівці-кінезітерапевти надають також великого значення правильному диханню під час фізичних навантажень, без якого повноцінна лікувальна дія методики неможлива. Сьогодні лікувальна фізкультура використовується при наступних захворюваннях:

Викривлення хребта (сколіоз);
Протрузії міжхребцевих дисків;
Артрози суглобів;
Анртрити та періартрити;
Остеохондроз.
За ступенем участі пацієнта розрізняють активну кінезітерапію, коли людина рухається без сторонньої допомоги, і пасивну, коли кінцівки переміщують спеціалісти чи спеціальні механізми.

Для ефективної реабілітації використовується спеціальне обладнання для кінезітерапії, а також простий спортивний інвентар: м'ячі, скакалки, гімнастичні палиці, гаетели, еспандери та багато іншого. Останнім часом, з появою на ринку аеродинамічних тренажерів, у лікувальному процесі задіють гребні тренажери Concept2 Model D Black PM5 та лижні тренажери бренду Concept2. Це обладнання для фітнесу дозволяє плавно збільшувати навантаження, а також використовувати залежність між зусиллям та швидкістю виконання вправи.

У сучасній кінезітерапії використовують не тільки кардіотренажери, а й обладнання вантажоблокового типу. У багатьох реабілітаційних центрах можна зустріти професійні силові мультистанції та гравітрони, які успішно застосовують у методиках відновлення функцій опорно-рухового апарату. Основними вправами при захворюваннях спини та суглобів є:

Тракція (розтяг) поперекового відділу хребта;
Тракція (розтяг) шийного відділу;
Розведення та зведення кінцівок у горизонтальному положенні;
Силові вправи для м'язів плечового пояса;
Вправи на опір м'язів плечового пояса із застосуванням амортизаторів;
Вправи на ротаційних апаратах для нижніх кінцівок (тренування на велотренажері).
Кінестераптія має і протипоказання. Найсерйознішим із них вважатимуться посилення хворобливих відчуттів під час виконання вправи. Також така фізкультура протипоказана людям з онкологічними захворюваннями хребта та суглобів, при травмах із розривами зв'язок та м'язів, а також у певний період після операцій на хребті чи суглобах.

Сучасне обладнання для кінезіотерапії купити в Україні можна у нас, в компанії ТОВ «Топфітнес». Ми можемо запропонувати чудові професійні лижні тренажери, силові станції, кросовери, а також солідний вибір ротаційних апаратів: горизонтальні та вертикальні велотренажери, 3D-сайкли Real Ryder та орбітреки. Ми вже оснастили десятки реабілітаційних центрів та клінік у Києві, Запоріжжі, Харкові, Дніпрі та Одесі – наша техніка ефективно допомагає людям із різних куточків України повернутися до повноцінного здорового життя.