Витрати та прибуток

Відкриття будь-якого тренажерного залу – це не лише трудомісткий, а й дуже затратний процес. Саме тому, перед тим як відкрити фітнес клуб, потрібно виконати ретельний підрахунок усіх необхідних інвестицій та бути готовим до того, що самоокупність проекту можлива лише через 18-24 місяці. Поріг входу в цей бізнес дуже високий і його не можна порівнювати з відкриттям інтернет-магазину, де можливий старт із невеликою партією товару та зарядом ентузіазму. Початок будь-якого серйозного фітнес-проекту передбачає такі статті витрат:

  • Придбання чи оренда приміщення;
  • Ремонтні роботи;
  • Купівля та встановлення тренажерів та додаткового обладнання;
  • Придбання меблів;
  • Документальне оформлення бізнесу;
  • Комунальні платежі;
  • Заробітна плата персоналу;
  • Витрати на маркетинг та рекламу.

Назвати точні суми за кожним пунктом неможливо, оскільки розмір фінансових вливань залежить від багатьох чинників. Також потрібно враховувати, що для успішного початку потрібно брати кошти з деяким запасом, щоб мати можливість підтримувати бізнес, допоки не почне надходити стабільний прибуток від фітнес клубу. На жаль, абсолютної гарантії, що бізнес стане рентабельним навіть за 2 роки, не дасть ніхто, і зали закриваються, незважаючи на старання власників і серйозний запас фінансових коштів.

Причини низької рентабельності фітнес-проектів

Як ми вже говорили, за схожих на перший погляд умов, рентабельність фітнес клубу в одному випадку може бути високою, а в іншому – повністю відсутня. Поверхневий аналіз причин такого явища не завжди дає результат, але накопичений за кордоном протягом довгих років досвід дозволив нашим аналітикам виділити 5 основних причин відсутності рентабельності фітнес клубу.
1. Помилка у виборі місця
Вважається, що висока прохідність позитивно впливає на будь-який бізнес, пов'язаний з торгівлею або наданням послуг. Це не зовсім так і помилки, пов'язані з вибором місця для фітнес клубу, є найпоширенішими причинами низької окупності бізнесу. Хорошим прикладом може стати залізничний вокзал – потік людей тут завжди дуже високий, але шанс, що вони захочуть відвідати розташований тут тренажерний зал зовсім невисокий. У той же час, буквально за 100 метрів, біля офісного комплексу, схожий зал процвітатиме. Звідси можна зробити висновок, що висока прохідність – це ще не все, що потрібно для успіху та орієнтованості людей у районі ведення бізнесу, дуже важлива.
2. Неправильне ціноутворення
Одним із важливих чинників ціноутворення є рівень доходів мешканців району, в якому розташований фітнес клуб. Якщо в бізнес-план фітнес клубу в звичайному спальному районі ви закладете високий прибуток, то розчарування неминуче. Найсучасніші та найдорожчі тренажери та найкращі інструктори з фітнесу не піднімуть вашому бізнесу рентабельність, якщо переважній більшості місцевих жителів абонемент буде не по кишені. У цьому випадку на клієнтів преміум-сегменту із сусідніх елітних районів розраховувати не варто – сьогодні у великих та середніх містах достатньо тренажерних залів, щоб можна було знайти відповідний варіант біля будинку чи роботи.
3. Не враховано конкуренцію
Якщо в районі, де планується відкрити фітнес клуб, вже працюють зали, подібні до вашого, варто провести серйозний аналіз конкурентів і в тому випадку, якщо ваші цільові аудиторії та формати збігаються, розглянути іншу локацію для бізнесу. Найчастіше, відкриваючи тренажерний зал, власник розраховує на клієнтів, яких вдасться «відібрати» у розташованих поблизу залів, залучаючи їх цікавою ціною, новими тренажерами та великою кількістю послуг. На жаль, це працює далеко не завжди – великий вплив тут має психологічний фактор. Для багатьох людей перехід у новий фітнес клуб – це стрес і, якщо переваги такої зміни залу відносно невисока, то вони віддадуть перевагу залишитися у звичних їм умовах. Втім, існують варіанти, які дають змогу процвітати навіть в оточенні сильних суперників – про них ми розповімо трохи пізніше.
4. Розмита цільова аудиторія
Правильне визначення своєї ніші на ринку фітнесу послуг – важлива умова рентабельності бізнесу. Потрібно пам'ятати, що в умовах сучасного суспільства, де люди найчастіше позбавлені прямого спілкування, для багатьох тренажерний зал є своєрідним клубом, де можна не лише упорядкувати своє тіло, а й поговорити на різні теми. У будь-якій залі видно поділ відвідувачів на спільноти, в яких їм комфортно. За наявності клієнтів з різним рівнем життя, менталітетом та пріоритетами такі спільноти не формуються, і в клубі може скластися не надто сприятлива атмосфера. Бізнес-леді, які відвідують зал для підтримки гарної форми і, нерідко, для зняття стресу, навряд чи захочуть підтримувати розмову з домогосподарками, які бажають обговорити побутові проблеми чи політику. Також навряд чи буде цікаво офісним менеджерам із працівниками промислових підприємств, а студентам – із пенсіонерами. Сформувавши образ свого клієнта, з певним рівнем доходу, життєвими пріоритетами та колом спілкування, ви зможете чітко визначити позиціонування клубу та розробити актуальну цінову політику.
5.    Невірна цінова політика
Помилки у розробці цінової політики можуть стати найнебезпечнішими для бізнесу. Небезпечно як завищення, і заниження цін, тому визначення платоспроможності потенційних клієнтів грає велику роль. За високих цін є ймовірність дуже низької відвідуваності, а за низьких – мінімальна рентабельність навіть за високої прохідності. Прибути фітнес клубу складається з кількох складових, серед яких:

  • Кошти від придбання абонементів;
  • Оплата клієнтами разових відвідувань;
  • Оплата послуг персонального тренера;
  • Оплата додаткових програм, наприклад йоги;
  • Придбання різноманітних послуг: сауни, масажу, солярію.

Якщо ви не плануєте працювати в преміум-сегменті, то на початку роботи клубу рекомендується обмежитися мінімумом послуг, наголосивши на тих їхніх видах, які найбільш затребувані у відвідувачів. Якщо основними клієнтами клубу є молоді люди 20-30 років, то найкраще вкласти кошти у тренажерний зал та зробити вартість абонементу доступною для студентів. У цьому випадку солярій та кабінет масажу будуть зайвими – мало хто має у такому віці достатній дохід для оплати цих послуг.

Способи підняти рентабельність фітнес клубу

Наявність конкурентів у районі хоч і є не надто сприятливим фактором, проте не може вважатися причиною, через яку потрібно відмовитися від розміщення там бізнесу. Зайшовши на ринок з оригінальною, унікальною пропозицією, можна не тільки отримати свою, стабільну аудиторію, але і «відвести» частину клієнтів у суперників у бізнесі. Завдяки цьому підходу на ринку нашої країни з'явилися клуби пілатес, Kangoo Jumps та інші інноваційні методики. Систематичне вивчення світового ринку фітнес послуг дозволить завжди тримати руку на пульсі та вчасно змінювати формати на трендові.
Серед важливих факторів, здатних позитивно впливати на рентабельність фітнес клубу, слід зазначити:

  • Наявність якісної системи кондиціювання. У задушливій залі, де панують неприємні запахи, відвідувачів завжди буде небагато;
  • Достатня кількість сантехніки та її якість. Наявність душових кабін у тренажерному залі навіть не застерігається – це суворий стандарт для закладів такого типу. Але при цьому варто пам'ятати і про діючі норми СЕС, а також про створення комфортних умов для клієнтів. Для однієї роздягальні необхідно передбачити не менше 2-3 душових кабін, які мають відповідати вимогам функціональності та якості;
  • Підтримка чистоти та порядку. Для приміщення 500 м2 необхідно передбачити двох прибиральниць, які мають повний робочий день. Бруд у тренажерному залі може позбавити вас великої кількості клієнтів.

Висновки

Насамкінець варто сказати про те, що якщо ви зможете уникнути наведених тут помилок, то вийти на прибуток можна буде набагато швидше. Уважне планування призводить не лише до мінімізації ризиків, а й до підвищення загальної рентабельності бізнесу. Фінес клуби в Україні є дуже перспективним напрямком бізнесу, тому ми впевнені, що успіх не змусить вас довго чекати.